ابعاد استاندارد درب پارکینگ

ابعاد استاندارد درب پارکینگ


در این مقاله قصد داریم شما را با ابعاد استاندارد درب پارکینگ آشنا کنیم. درب پارکینگ از آنجایی که محلی برای عبور و مرور خودروها و بعضاً لوازم سنگین و بزرگ است، تأثیر بسیار زیادی در سهولت عبور و مرور خودروها، زیبایی نمای کلی ساختمان و همچنین امنیت خودروها و انباری‌های احتمالی دارد. درب پارکینگ خود انواع مختلفی دارد و از متریال مختلف و مکانیزم باز و بسته شدن متفاوتی ساخته‌شده و برای کاربری‌ها و اهداف مختلفی طراحی می‌شود. از طرف دیگر ساختمان‌های مختلف نیز دارای معماری متفاوتی هستند، بافت مخصوصی دارند، عرض و طول گوناگونی دارند و شرایط مختلفی را از نظر فضای اشغالی توسط درب پارکینگ تجربه می‌کنند. حتی جنوبی و شمالی بودن سازه نیز می‌تواند در نوع درب پارکینگ تأثیرگذار باشد. از این رو باید استانداردهای خاصی برای ساخت درب پارکینگ و ساخت ساختمان‌های مختلف وجود داشته باشد.

ابعاد استاندارد درب پارکینگ با توجه به همین موارد وضع شده است و توسط سازنده‌های مختلف در نظر گرفته می‌شود. برای آشنایی بیشتر با ابعاد استاندارد درب پارکینگ پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مطلب ما را همراهی کنید.

انواع درب پارکینگ برای انواع ساختمان

همان‌طور که اشاره شد و می‌دانید، درب‌های مختلفی وجود دارند که از متریال اولیه مختلفی مانند چوب، فلز، شیشه، آلیاژ، آلومینیوم، پی‌وی‌سی و ترکیبی از این مواد ساخته شده‌اند و هرکدام به روش‌های مختلفی نصب‌شده و باز و بسته می‌شوند. ابعاد استاندارد درب پارکینگ هیچ وابستگی به متریال و مکانیزم باز و بسته شدن درب نخواهد داشت.

ابعاد استاندارد درب پارکینگ
ابعاد استاندارد درب پارکینگ

انواع درب پارکینگ که در ابعاد استاندارد ساخته می‌شوند به شرح زیر هستند:

درب سکشنال: این درب پارکینگ از اتصال پنل‌های متعددی از جنس pvc یا آلومینیوم به یکدیگر ایجاد می‌شوند و از استحکام، زیبایی و قیمت مقرون‌به‌صرفه‌ای برخوردار هستند. این پنل‌ها در هنگام بسته بودن درب در کنار هم قرار می‌گیرند و در هنگام باز شدن، به‌صورت موازی با سقف پارکینگ و زیر سقف قرار می‌گیرند. این درب‌ها کمترین فضای ممکن را در هنگام باز شدن اشغال می‌کنند.

درب رول آپ: درب رول آپ را با نام درب کرکره‌ای می‌شناسیم. این درب‌ها به‌وفور به‌عنوان درب پارکینگ استفاده می‌شوند، چرا که قیمت مناسبی دارند، امنیت بالایی دارند و در هنگام باز شدن درب، هیچ فضای اضافی از پارکینگ را اشغال نمی‌کنند.

درب لولایی: درب لولایی را همه ما دیده‌ایم. قدیمی‌ترین و رایج‌ترین درب‌هایی که به‌صورت یک یا دو لنگه ساخته و نصب می‌شوند. این درب‌ها هنگام باز شدن بیشترین فضای ممکن را اشغال می‌کنند.

درب ریلی: این درب‌ها در برخی از سازه‌ها که با محدودیت فضای شدیدی مواجه هستند کاربرد دارند. این درب‌ها به‌صورت یک لنگه، دو لنگه هم‌جهت و دو لنگه خلاف جهتی وجود دارند.

ابعاد استاندارد درب پارکینگ

اکنون که با انواع درب پارکینگ آشنا شدیم، بهتر می‌توانیم ابعاد استاندارد درب پارکینگ را مورد بررسی قرار دهیم. برای این کار ابتدا باید با ابعاد استاندارد یک وسیله نقلیه رایج و عرف (خودروی سواری) آشنا شویم. بر اساس منابع معتبر، ابعاد استاندارد یک خودرو که در طراحی اصولی پارکینگ در نظر گرفته‌شده و در ابعاد استاندارد درب پارکینگ تأثیرگذار است، شامل خودرویی به طول ۴۵۰ سانتی‌متر، عرض ۱۹۰ سانتی‌متر و ارتفاع ۱۶۵ سانتی‌متر است.

 ابعاد استاندارد درب پارکینگ و لابی

از آنجایی که در برخی از ساختمان‌ها اشیاء بزرگی مانند تختخواب و مبل یا خودروهای کراس اوور و شاسی بلند به‌راحتی از طریق درب پارکینگ جابه‌جا نمی‌شوند، دانستن ابعاد استاندارد درب پارکینگ بسیار ضروری به نظر می‌رسد.

در انتخاب درب پارکینگ حتماً باید ابعاد استاندارد درب پارکینگ را لحاظ کنیم. برای بررسی ابعاد استاندارد درب پارکینگ، از ارتفاع استاندارد درب پارکینگ و درب لابی ساختمان شروع می‌کنیم. درب پارکینگ و درب لابی را می‌توان در ارتفاع 220 و ۲۴۰ سانتی‌متر و در عرض‌های ۲۶۵، ۳۱۵ و ۳۵۰ سانتی‌متر طراحی و نصب کنید.

ابعاد استاندارد درب ماشین‌رو چقدر است؟

درب‌های ماشین‌رو شامل درب‌های دو لنگه یا تک لنگه‌ای هستند که عرض آن‌ها باید بیشتر از ۲۰۰ سانتی‌متر باشد. ابعاد استاندارد درب پارکینگ با ابعاد استاندارد درب لابی و درب باغ یکسان است و بسته به شرایط ساختمان و عرض کوچه می‌توان این درب‌ها را در ابعاد استانداردی طراحی و نصب کرد.

درب پارکینگ به ۲ صورت مختلف در بازار وجود دارند. اولین نوع آن‌ها درب‌های دولنگه‌ای هستند که هر دو لنگه ابعاد برابری باهم دارند. این درب‌ها در حالت غالب اندازه بزرگ‌تری دارند. نوع دوم  درب‌هایی هستند که یا یک لنگه دارند یا دارای دو لنگه نابرابر هستند. این درب‌ها در ابعاد استاندارد کوچک‌تری ساخته می‌شوند.

ابعاد استاندارد درب پارکینگ
ابعاد استاندارد درب پارکینگ

می‌توان این‌طور نیز گفت که ابعاد استاندارد درب پارکینگ می‌تواند با ابعاد درب‌های موجود در بازار یکی باشد. در عین حال نیز می‌تواند بنا بر معماری خاص سازه، از ابعاد استاندارد پیروی نکند. مجموعه درب گستر با آلبومی شامل بیش از هزار نوع درب پارکینگ و درب‌های دیگر، با طراحی درب‌های استاندارد و غیراستاندارد با توجه به استانداردهای معماری ، یکی از برترین تولیدکننده‌های درب پارکینگ و ساختمان است. هر نوع درب پارکینگی که بخواهید را می‌توانید در آلبوم کارهای درب گستر پیدا کرده و سفارش دهید.

درب پارکینگ فلزی با مکانیزم‌های باز و بسته شدن مختلف، رایج‌ترین متریال در ساخت درب پارکینگ است. ابعاد استاندارد درب پارکینگ فلزی حدود ۳۰۰ سانتی‌متر است؛ اما بسته به نوع معماری ساختمان می‌تواند عرضی معادل با ۲۸۰ سانتی‌متر تا ۴۸۰ سانتی‌متر داشته باشند. ارتفاع استاندارد این درب‌ها نیز بین ۲۱۰ تا ۲۴۰ سانتی‌متر است که با احتساب نوع طراحی و تاج درب می‌تواند به ۲۸۰ سانتی‌متر نیز برسد.

سفارش درب پارکینگ از درب گستر

مجموعه درب گستر با سابقه چند ساله و فعالیت تخصصی در زمینه طراحی، تولید و توزیع انواع درب‌های پارکینگ و ساختمانی، گزینه‌ای قابل اعتماد در میان ده‌ها شرکت تولیدکننده درب پارکینگ و درب ساختمان است. با نگاهی گذرا به برخی از خدمات ارائه‌شده و ویژگی‌های این مجموعه، به‌راحتی می‌توانید طراحی، ساخت و نصب درب پارکینگ خود را به آن‌ها بسپارید.

ابعاد استاندارد درب پارکینگ توسط این مجموعه رعایت می‌شود. همچنین امکان سفارش درب با متریال خاص، مکانیزم باز و بسته شدن دلخواه و ابعاد استاندارد یا غیراستاندارد نیز از این مجموعه وجود دارد.

  • ارائه محصولی باکیفیت و با استحکام بر پایه دانش فنی و تجربه کاری
  • آشنا به معماری شهری، معماری اصیل ایرانی و معماری کلاسیک و مدرن
  • پیشگام در شفاف‌سازی قیمت‌ها با ایجاد امکان دریافت مستقیم کالا از تولیدکننده
  • دارای گواهی ISO 9001:2008.TCS و برنده نشان مدیران ماندگار ایران
  • دارنده گواهینامه انجمن کیفیت ایران و ارزشنامه انجمن توسعه و بهبود کیفیت صنایع ایران
  • دارای کاتالوگ درب پارکینگ شامل هزاران مدل درب
  • استفاده از تکنولوژی روز جهت تلفیق درب فلزی با متریال چوب، شیشه، پلی کربنات، بلوک‌های شیشه‌ای و غیره
  • پاسخ‌گویی به سؤالات مشتریان و مشاوره رایگان
  • امکان دریافت سفارش به‌صورت تلفنی و ارسال سفارش به تمام نقاط ایران
  • ارائه پیش‌نمایش (preview) به خریداران قبل از اجرا

قیمت درب پارکینگ

قیمت درب پارکینگ با توجه با فاکتورهای مختلفی مانند جنس درب، مکانیزم باز و بسته شدن، ابعاد، وزن و محل نصب مشخص می‌شود. برای اطلاع از آخرین قیمت‌ها و شرح خدمات می‌توانید با کارشناسان و مشاوران درب گستر در تماس باشید.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم شما را با انواع درب پارکینگ و ابعاد استاندارد درب پارکینگ آشنا کنیم. بررسی کردیم که انواع مختلفی از درب پارکینگ وجود دارد و شما امکان سفارش درب پارکینگ در ابعاد استاندارد و ابعاد مدنظر خود را خواهید داشت.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *